top of page

DĀRZS MEŽA IELOKĀ

GADS: 2017 - 2021

VIETA: PIERĪGA

PLATĪBA: 3000 M2

DIZAINS: BAIBA UN ANSIS BIRZNIEKI

Šis vidēji lielais (3000m2) dārzs meža ielokā ‘paslēpies’ pierīgas ciemata klusas ielas galā. Gruntsgabalā vēsturiski palikuši vairāki iespaidīgi koki no senas mājvietas, kas lieliski definē dārza ietvaru un vertikālo dimensiju.

 

Ēkas arhitektūru veidojusi arhitekte Zane Tetere - Šulce, un melnais vienstāva apjoms lieliski iederas lielo koku aizvējā, nekonkurējot ar vidi apkārt ēkai. Gruntsgabals izvietots tā, ka no ielas to nevar redzēt, arī kaimiņu apbūves izvietojums nav pārāk traucējošs.

Birznieku ģimene savu dārzu veidojusi kā vietu sev, kā vietu dzīves svinēšanai, godinot mīlestību uz visu skaisto, īpaši uz dārzu, tāpēc tajā ir daudz netradicionālu, interesantu un pārdomātu risinājumu.

 

Dārzs sadalīts vairākās zonās - iebrauktuve, priekšdārzs, vairākas terases, ugunskura vieta, neliela oranžērija, virtuves un ziedu dārzs, augļu dārzs un pat puķu pļava. Par cik dārzā ir radikāli atšķirīgi gaismas apstākļi, šeit atrodami gan izteikti ēnas augi, gan karstu dienvidu sauli mīloši bagātīgi ziedoši stādījumi. Dizaina līnijas un dažādās augu paletes spēlē galveno vizuālo lomu. 

 

Visas zonas ir gaumīgi nodalītas, tās plūstoši pāriet no vienas otrā, atklājot skatītājam jaunus un jaunus pārsteigumus un baudījumu visas dārza sezonas garumā. Pat visa gada garumā! Šajā dārzā padomāts, lai struktūras un formas ir vizuāli interesantas arī gadalaikos, kad dārzs nespēj priecēt ar ziediem.

Birznieku ģimenes pārliecība ir, ka dārzā ir jābūt daudzām vietām, kur doties, kur pasēdēt, izbaudot skaistumu, ko piedāvā konkrētā dārza zona. Augu un krāsu palete tam lieliski pieskaņota. Katrai atpūtas vietai rūpīgi izvēlētas kvalitatīvas dārza mēbeles. Šajā dārzā ieraudzīsiet plašu dažādu podu un augu trauku pielietojumu, sezonāli uzsverot dažādus dārza punktus un bagātinot tos.

 

Jāuzsver pārdomātā dārza apgaismojuma loma šī dārza dzīvē. Mūsu laika joslā ir ļoti svarīgi pagarināt iespēju baudīt dārzu arī diennakts tumšajā daļā. Neuzkrītoša gaisma, kas izgaismo dažādās zonas, akcentē skaistākos augus, dārza elementus līdz pat elpu aizraujošam gaismas objektam augstu priežu vainagos.

Dārza saimniekiem viens no būtiskākajiem aspektiem dārza plānošanā ir iespējami minimāla kopšana un fizisks darbs dārza uzturēšanā, tāpēc gan konkrēti dizaina risinājumi gan mūsdienu tehnoloģijas palīdzējušas radīt lielisku dārzu, kura uzturēšanai tiek tērēts neticami maz laika. Te realizēta iebūvēta automātiskā laistīšanas sistēma, zāliena pļaušanas robots, mūsdienīga dārza gaismu vadība, blīvi stādījumi, cirptas masas, dabīgas pļavas, dažādi sīki knifi un risinājumi. Tas viss ļauj baudīt un priecāties, nevis kalpot dārzam. Arī pēc 2 nedēļu prombūtnes dārzs ir perfekti glīts un lieliski ‘uzturēts’.

 

Šis dārzs meža ielokā lieliski atspoguļo tā saimnieku vērtības un ļauj ieraudzīt un izbaudīt mūsdienīga dārza konceptu dzīvē.

bottom of page