top of page

GADS: 2021 - 2023

VIETA: JŪRMALA

PLATĪBA: 5200 M2

DIZAINS: RUTA GABRANOVA, ANSIS BIRZNIEKS

DĀRZS KLASISKĀ IETVARĀ

Stāsts par izsmalcinātu, elegantu un skaistu dārzu Jūrmalā, kur klasiska angļu dārza elementi veido harmonisku savienību ar mūsdienīgiem risinājumiem un augu kombinācijām. Dārzs klasiskā ietvarā ir sadalīts vairākās funkcionālās telpās. Katrai tā telpai kā nodaļai grāmatā, ir sava loma, kas atspoguļo saimnieku sajūtas par dārzu un dzīvi. Un kā grāmatā, pāršķirot vienu lapaspusi pēc otras, stāsts par dārzu top arvien aizraujošāks.

Ievads – Ēkas priekšpusē pirmo iespaidu un sajūtas par vidi un dārzu uzbur izteiksmīgs ieejas portāls ar monumentālām akmens kāpnēm. Tām pretī ir granīta seguma laukums, kur eksponējas Lutyen dizaina sols. Laukumu no abām pusēm ieskauj stādījumi, ko papildina daudzstumbru (jeb multi-stem) soliterkoki. Cirptas, precīzas un apjomīgas augu formas dobēs ļauj vērotājam nojaust, kas atklājams dārzā dziļāk.

 

Krāšņums – Sezonāli mainīgos ziemciešu un graudzāļu stādījumus ierāmē pastaigu celiņu tīkls. Celiņos izmantotas masīvas, gaišas betona plāksnes ar smalku granīta ietvaru un akcenta laukumiem. Stādījumos ziedu un gaisīgo graudzāļu grupas rotaļīgi mijiedarbojas ar rūpīgi cirptām Rietumu tūju, mūžzaļo bukšu sfērām un zemiem dzīvžogiem, kas paspilgtina dārza ģeometriskās līnijas. Lai izteiksmīgāk eksponētu augu skaistumu un telpas dimensijas, dobes veidotas kā pauguri, atsaucoties uz esošās vides, piejūras kāpu reljefu. Diennakts tumšajā laikā dobes izgaismo nelieli prožektori, kas dārzā uzbur noskaņu un saglabā telpiskuma izjūtu.

 

Intriga un piedzīvojums – ar katru nākamo soli dārzā, telpa apkārt mainās. Plašumu nomaina apjomīgi stādījumi. Rotaļu laucīte pārtop Meža takā, kas aizved uz Tējas namiņu, no kura atklāj apjomīgu un elegantu koka konstrukcijas pergolu. Tā vizuāli noslēdz iekšpagalmu, atdala mežu no plašā zāliena un veido garu asi. Vienā ass galā atrodas romantisks ūdens baseins, bet otrā – vieta mākslas objektam.

Dārza zona ģimenes jaunajām atvasēm, Rotaļas – atrodas pārredzamā vietā no virtuves loga. Nelielu zāliena apli ieskauj gaisīgi ziemciešu un graudzāļu mākoņi, ko caurvij zāliena taciņas. Šeit, izsauļotā laucītē, vietu atradis zemes līmenī iedziļināts batuts, bet zāliens dod brīvību visdažādākajām bērnu izpausmēm.

Atspulgs – Vieta dārzā, kur, senā tējas namiņā, palasīt grāmatu lietainā dienā, iemalkot tēju vai veroties ūdens spogulī, baudīt dabas ritējumu. Esošā koka tējnīca integrēta jaunajā dārza konceptā. Kopējot tās kontūru, tai priekšpusē izveidots plākšņu laukums oktagona formā. Laukuma centrā spoguļojas zems, masīva granīta ūdens baseins.

 

Baltais dārzs un grila namiņš - atrodas otrpus lielajam zālienam pie mājas. Funkcionāla dārza zona, kur baudīt ikdienu un svētkus mazākā vai kuplākā kompānijā. Grila namiņam piekļaujas terase ar ērtām āra mēbelēm un uguns galdu. Soļa attālumā no terases sakārtots “Baltais dārzs” ar nelielu solu ābeles paēnā, un skatu uz mūsdienīgu virtuves dārzu.

 

Dārza veltes – turpinot dārza ģeometrisko, klasisko uzbūvi, arī virtuves dārzs iekļaujas kopējā konceptā. Angļu stila siltumnīca, regulāri sagrupētas paceltās garšaugu kastes, ogulāju špaleras, obeliski vīteņiem, koka sols, terracota māla podi, granīta celiņš, kas izvijas cauri un irdenā seguma laukumi. Klasisks ''layouts'' jeb izkārtojums. Tikai šeit mūsdienīgu, industriālu ‘kiču’ ienes betons, kas izmantots garšaugu kastēm un paceltajiem siltumnīcas pamatiem.

 

Dārzs visa savā krāšņumā spilgti atspoguļo saimnieku būtību – skaistums, kārtība un izsmalcinātība detaļās, funkcionalitāte un harmonija, bet visam pāri dzīves svinēšana un sirsnīga kopā būšana.

bottom of page