
MODERNAIS MINIMĀLISMS DABAS APSKĀVIENĀ
GADS: 2021-2023
VIETA: PIERĪGA
PLATĪBA: 4300 M2
DIZAINS: MĀRTIŅŠ RŪTENBERGS, ANSIS BIRZNIEKS
Dārzs, kas veidots tieši tik daudz, cik nepieciešams aktīvai, aizņemtai mūsdienu ģimenei – līdzsvarots, pārdomāts, spēcīgs savās formās un harmoniski sapludināts ar apkārtējo ainavu. Tajā līdzās strukturētam plānojumam iekļauti arī savvaļas estētikas elementi: pļavas, bērzu puduri, seni koki, dabisks pamežs un garām īpašumam plūstoša vēsturiska upīte, kas rada nepiespiestu, dabisku atmosfēru.
Piepilsētas dārzs, kas radīts modernai ģimenei, ir rūpīgi izstrādāts kā arhitektūras un dabas dialogs. Ēka novietota īpašuma dziļākajā daļā, paslēpjoties aiz mākslīgi veidota reljefa uzbēruma un nodrošinot maksimālu privātumu. No ielas puses ainava ir minimālistiska – masīvi ziemciešu un krūmu stādījumi veido noskaņu, uz kuru fona izceļas reljefā iekārtots augļu koku dārzs un ziedoša pļava.
Iebraucamais ceļš veidots plūstošā liektā līnijā, kas ved mājas virzienā caur pļavas ieskautu dārza daļu, jau pirms nokļūšanas pie mājas durvīm akcentējot dabas klātbūtnes sajūtu.
Priekšdārzs ap mājas ieejas zonu ir izteiksmīgs un funkcionāls – ietverts ziedošos, sezonāli mainīgos stādījumos, kas visa gada garumā transformē dārza noskaņu. Tas ir gan dekoratīvs, gan praktisks, nodalot iebraucamo ceļu un garāžu no dzīvojamās ārtelpas. Tajā atrodas arī mākslas objekts – ģimenei veltīta metāla skulptūra, kas piešķir dārzam personīgumu un emocionālu vēstījumu. Masīvkoka sols kalpo gan kā vieta atpūtai, gan kā ērts risinājums somu novietošanai pirms ieiešanas mājā.

Lielākā dārza daļa izvietota aiz mājas, kur paveras plašs zāliens dažādām aktivitātēm un rotaļām. Šeit dabas klātbūtne ir vēl izteiktāka, ļaujot izbaudīt tās ritējumu visos gadalaikos. Saimnieku iemīļotā ugunskura vieta atrodas nostāk no pārējā dārza, un tās robežas iezīmē malkas krāvums, kas piešķir telpai intimitāti un mājīgumu.
Lai akcentētu ēkas arhitektūru un piešķirtu tai vizuālu levitācijas efektu, izveidota rūsināta metāla atbalsta siena. Tā rada ilūziju, ka ēka it kā izlaužas no reljefa, harmoniski saplūstot ar apkārtējo vidi un vienlaikus saglabājot modernu arhitektonisku izteiksmi.
Dārza privātākā zona – Japānas dārzu iedvesmota atpūtas terase – atrodas mājas stūrī un ir pieejama no darba kabineta. Caur zemo logu skatam paveras dekoratīva ūdens baseina virsma, kas spoguļo debesis un dārza smalko noskaņu, radot īpaši mierpilnu atmosfēru. Šīs zonas kompozīciju veido masīvi akmeņi, precīzi izkārtotas betona plāksnes un ūdens elements rūsināta metāla ietvarā.
Ieeju Japānas dārza daļā no pārējā dārza ierāmē ikoniski augi – rūpīgi formēts Nivaki un Japānas kļava. Tie, kopā ar pārējiem stādījumiem, atspoguļo sezonālo mainību un piešķir austrumniecisku smalkumu. Papildu privātumam šo zonu norobežo cēls cirptu īvju dzīvžogs.
Šis dārzs ir mūsdienīga minimālisma un dabas līdzsvara paraugs – vieta, kur arhitektūra, daba un cilvēka ikdiena satiekas vienotā, izsmalcinātā ritmā.
Ēku arhitektūra: OAD
Ainavu arhitektūra: GALANTUS
Foto: Alvis Rozenbergs
