top of page

MIERA OSTA BRĪVDIENĀM

GADS: 2020

VIETA: BALTIJAS JŪRAS PIEKRASTE

PLATĪBA: 2040 M2

DIZAINS: MĀRTIŅŠ RŪTENBERGS, ANSIS BIRZNIEKS

Vien pāris soļu attālumā no Baltijas Jūras piekrastes, piejūras pļavu ielokā, tapis stāsts par dārzu, Miera Osta brīvdienām, par īpašuma atjaunošanu un estētiski funkcionālas dzīves telpas radīšanu. Ar cieņu un saudzīgumu izturoties pret esošo piejūras ainavtelpu.

Dārza dizaina idejas pamatā – improvizācija par tradicionālu latviešu zvejnieku sētu, kas mijiedarbojas ar dabisko piekrastes ainavtelpu un moderno arhitektūru, kā arī mūsdienu cilvēka vajadzībām. Rezultātā tapis mūsdienīgs, gaumīgs, vietai iederīgs dārzs, stilistiski vienots ar ēku kompleksu. Dārza galvenā vērtība – jūras tuvums un skaistās skatu līnijas uz jūru.

No tradicionālās latvju sētas dārzā aizgūts telpiskais plānojums. Centrālais pagalms, ap kuru izvietojušās ēkas un vairākas noskaņu zonas: Galvenā ēka un priekšdārzs, pirts dārzs, terase ar skatu uz Jūru, pļava ar augļu kokiem un nojume dzīves svinēšanai. Glīti, bruģēti celiņi un stiprināti irdenā seguma laukumi piebraukšanai ar auto – simboliski atspoguļo latviešu sētai raksturīgo iestaigāto, funkcionālo taku tīklu. Pagalma vidū - liepa, kas simbolizē ģimeni un mierpilnu, klusas laimes apņemtu noskaņu. Tiešā ēku tuvumā plānoti bagātīgi stādījumi, jeb saimnieces mīļāko puķu dobes. Bet īpašumu pa perimetru norobežo vertikālu koka brusu žogs.

Dārza telpā kontrastu veido ģeometriskas un brīvi plūstošas formas. Ģeometriskās formas pastiprina ēku arhitektūras mūsdienīgo dizainu, bet plastiskās formas ‘’sapludina’’ dārzu ar blakus esošo piekrastes ainavu un piejūras pļavām.

 

Dārzā īpaša vieta arī terasei pie mājas, ar skatu uz jūru – kur, ar mīļāko tējas krūzi rokās, vērot skaistākos vasaras saulrietus ģimenes kompānijā. Terases priekšā neliels zāliens, kas robežojas ar īpašumā ienākošo dabisko piekrastes pļavu. Vēsākās un vējainākās dienās iespējams patverties turpat netālu stiklotajā nojumē.

Kā senos laikos, kad pirts tika uzskatīta par svētnīcu, tā arī šajā dārzā, tai pievērsta īpaša uzmanība, ap to plānota ērta atpūtas terase, kuru ieskauj dobes, kas papildinātas ar aromātiskām zālītēm un garšaugiem. Tos saimnieki var izmantot gan pirts rituālos, gan kā piedevas pie gardām maltītēm.

 

Rezultātā, Īpašums Jūras krastā transformējies par stilistiski vienotu, funkcionālu dzīves telpu – gan iekštelpā, gan ārtelpā. Dārzs, Miera Osta brīvdienām, šeit kļuvis par vietu, kur gūt spēku no mūsu tradīcijām un blakus esošās Baltijas jūras.

 

Ēku arhitektūra: Zane Tetere – Šulce, OpenAd. Foto : I. Andersone

bottom of page