top of page

MEŽA DĀRZA NOSKAŅAS

GADS: 2020 - 2023

VIETA: MĀRUPE

PLATĪBA: 3000 M2

DIZAINS: RUTA GABRANOVA, ANSIS BIRZNIEKS

Dārzs, kura maģija slēpjas cilvēka, dārza un dabas ciešā mijiedarbībā. Visam par pamatu - saimnieces bijība pret iegādātās teritorijas esošajām floras un faunas vērtībām, kas aizņem teju 1/3 daļu no tās. Dārza projektēšanas un ierīkošanas procesā katrs koks, krūms, celms un brūklenājs –pamanīts un, pēc visām iespējām, saudzēts un saglabāts. Galvenais uzdevums – cilvēka un dabas harmoniska līdzāspastāvēšana.

Kaut dārzā lielu daļu aizņem dabiskais apaugums, un savu vietu iezīmē ēkas, tāpat tajā veidojas vairākas noskaņu zonas.

 

Tā kā vislielākā cilvēka ietekme jūtama tieši ap māju un nedaudz ap pirti, kas radusies celtniecības procesā, tad ap tām veidotas skaistas, ziedošas un mainīgas dobes ar atbilstoši novietojumam piemeklētu augu sortimentu.

 

Saulainā pusē – ziemcietes violeti zilos toņos kombinētas ar gaisīgām graudzālēm un solterkoku (Amelanchier lamarckii) akcentiem un pusēnā – sulīgi ziedošas ziemcietes un graudzāles ar rododendru un hortenziju grupām, kas jau savijas ar meža noskaņām.

Saulainajā priekšdārzā neaprakstāmi labi jūtas puķu pļavas, kas, kontrastā ar skaisti kopto zālienu, vasarās izskatās tiešām iespaidīgi.

 

Smalks irdeno taciņu tīkls jau no priekšdārza aicina dziļāk dārzā. Tas izved pastaigā caur brūklenāju paklāju un priežu stāviem un aizved līdz nelielai ugunskura vietai dārza dziļumā, no kuras paveras mierpilns skats uz visu dārza ansambli. Un ne vien tik ugunskura vieta dod iespēju skatīt dārzu pilnībā, bet arī no mājas un pirts terasēm atveras skaists skats uz dārza dabisko daļu ar egļu ekrānu fonā. 

Katrs dārzs ir īpašs, katram savs raksturs, tāpat kā to saimniekiem. Dārzs savā ziņā ir kā saimnieku spogulis. Un šeit spoguļojas cieņpilna mijiedarbība starp dabu un cilvēku.

bottom of page