Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk

Apraksts

Saimnieku vēlmes un ēkas arhitektūra definē Mūsdienīgs ģimenes dārzs galveno struktūru – tīras, apjomīgas, lakoniskas formas, ērta kustību loģistika un atsevišķas dažādu funkciju telpas. Stādījumos – zaļo toņu dominance un graudzāļu gaisīgums, ar harmoniskos toņos saskaņotiem ziemciešu akcentiem. 

Tā kā saimniekiem tīkama ir ikdienas baudīšana, kā lielā, tā ģimeniski mazā lokā, tad ar plašu terasi, kuru sedz ābeļzaru “jumts” vien nepietiek. Tādēļ netālu  no terases atrodas iedziļināta ugunskura vieta, ar gulšņu atbalsta sienām, garu zviļņu krēslu un lielu metāla uguns bļodu centrā, kur uguns mēdz kurties kā vasaras siltajos vakaros, tā sniegotā ziemas dienā. Iedziļinātajai uguns vietai piekļaujas neliels kvadrātformas laukumiņš dārza līmenī, kura formu akcentē 4 dekoratīvās ābeles . Te patīkami rīta saules staros atlaisties ērtos zviļņos, kas stilistiski sasaucas ar piemājas terases mēbelēm. Abas zonas ieskauj vertikāls elements – rūsināta metāla rāmis, kas notur špalierētu liepu vainagus.

Aktīviem brīžiem, mierīgai atpūtai, vai tīri ainaviskai dinamikai saglabāts plašs zāliens terases priekšā un neliela zāliena laucīte  – pie virtuves dārza. Virtuves dārzs nedaudz paslēpts pirmajam skatam, bet atrodas tieši pret dienvidiem, kur viss sētais un stādītais aug griezdamies. Tas veidots no irdenā segumā iesēdinātām, paceltām rūsināta metāla garšaugu kastēm, kuras sezonā pilnas ar zemenēm, kabačiem, gurķiem un citiem labumiem. Gar dārziņa sānu – ogulāju špalera.

Te pat blakus virtuves dārzam vēl viena noskaņu telpa – puķu pļava / augļu dārzs! Nelieli pauguri apauguši pļavas augiem (margrietām, magonēm, graudzālēm u.c.) un starp tiem -pļautas zāliena taciņas, augļu koki, iedziļinātais batuts un vigvams. Šai telpai piekļaujas arī neliels bruģēts laukums, kur vasarā nolikt lielu baseinu, kas ātri vien dienvidu saulē sasilst. Te aktīvi darbojas ģimenes atvases.

Dārza stādījumos dominē zaļā krāsa dažādās tās nokrāsās. Kā galvenie un pamanāmie zaļie elementi ir lielas, cirptas “mākoņu grupas” no priedēm un aronijām, un neliela rododendru sala pie mājas ieejas durvīm, kam īpaša sentimentāla atsauce uz vecmāmiņas dārza rododendriem. Dobju rāmi uzsver nelieli cirpti dzīvžodziņi, bet no lielas putekļiem sargā augstāka tūju siena. Arī mājas terasi iezīmē neliels tūju dzīvžogs, veidojot to mājīgu un drošu. Dārzā arī ziedu krāšņuma un mainības netrūkst. Ieturētos toņos dobes harmoniski mainās no sezonas uz sezonu, nebeidzot pārsteigt un priecēt.

Lai dārzs būtu funkcionāls un baudāms ne vien gaišajā dienas laikā, bet arī vakaros, tad celiņu gaismas nodrošina nelieli rūsināta metāla stabiņi, bet dobēs paslēpti nelieli prožektori, kas izgaismo augu ažūrus. Par dārza lielajiem uzturēšanas darbiem rūpējas robotizēts zāliena pļāvējs un automātiskā laistīšana. 

Mūsdienīgs ģimenes dārzs nu jau savijies ar saimnieku dzīvesveidu un kļuvis par neatņemamu sastāvdaļu kā ikdienā, tā svētkos.

Fakti

Gads:2020
Vieta:Mārupe
Platība:1600 m2
Dizaineris: Ruta Gabranova, Ansis Birznieks