Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk

Apraksts

Dārzs – rekonstruējamas daudzdzīvokļu ēkas pagalms – iecerēts kā pilnvērtīga, ekskluzīva, noslēgta un izsmalcināta iedzīvotāju atpūtas vieta, kura iemieso klasisku skaistuma izpratni apvienojumā ar mūsdienīgu funkcionalitāti un materiāliem un oriģināliem telpiskās struktūras risinājumiem. Orientēts uz cilvēka labsajūtu, šis dārzs caur spēcīgu vizuālo, taktilo, smaržas sajūtu iespaidu veido relaksējošu, mājīgu un individuālu vidi kā dzīvojamās telpas turpinājumu katram iedzīvotājam. Tehniskajā projektā tiek detalizāti izstrādāti tehniskie risinājumi – kā izloloto sapni par dārzu ienest un realizēt esošajā ēku ieskautajā aptuveni 380 m2 lielajā iekšpagalmā, ar esošu lielu liepu, kultūrvēsturiskas nozīmes fasādi līdzās un dažādiem tehniskiem ierobežojumiem un prasībām.

Vairāk kā puse no teritorijas kopplatības veido gājēju un braucamās daļas segumi, kas veidoti atšķirīgos toņos. Pie ZR robežas – garākā malas paredzēta auto novietne 9 mašīnām, teritorijas vidū laukums auto manevrēšanas un apgriešanās mērķiem. Augu stādījumi radīs gan skaistu un oriģinālu, un sezonāli interesanti mainīgu skatu(ainavu), gan patīkamu mikroklimatu atpūtai dārzā. Teritorijas izmēru un specifikas dēļ galvenie augu stādījumi ir paredzēti lielās ēkas ielokā, kur paredzēta atpūtas vieta apļa formā ar soliņu un centrālo dārza vizuālo dominanti – mākslas objektu.Šajā daļā no mājas ieejas uz pagalma braucamo daļu veidots gājēju celiņš un otrs – romantisko pastaigu celiņš kā seguma plāksnes, kas izvietotas pamīšus dobē starp augiem Augi šajā daļā pilda vairākas funkcijas – kā fons dārza un dabas sajūtas pastiprināšanai veidojot vertikālas zaļu augu plaknes gar ēkas fasādēm un 1. stāva balkonu margām. Perimetralās dobes ir angļu stila daudzveidīgi dekoratīvi un apjomīgi stādījumi, izmantojot gan ziedošus krūmus, ziemcietes, graudzāles un mūžzaļos augus. Savukārt vidus daļā ap esošo koku un atpūts vietu, lai izceltu mākslas objektu, veidots lakonisks cirptu mūžzaļu augu klājiens.

Pagalma daļā, kur izvietoti cietie iesegumi, augu stādījumi pa perimetru plānoti tā, lai radītu dzīvīguma sajūtu un sabalansētu nedzīvo materiālu īpatsvaru – to panāk radot vertikālas zaļas augu plaknes – viteņaugu režģi, dzīvžogi; veidojot telpiskumu ar kompaktas kokaugu formas; un piešķirot daudzveidību un mainību ziemcietēm, graudzālēm un mūžzaļajiem augiem. Gar ēku fasādēm ierobežotas vietas dēļ paredzēti augu stādījumi kastēs, kurus iespējams arī pārvietot. Iedzīvotāju ērtībai piedāvājam izveidot atpūtas terasi, kuru ieskauj balkonaugi kastēs un no atpūtas zonas piesedz apjomīgs augu stādījums. Savukārt pie D robežas paredzēta funkcionāla atkritumu u.c. saimniecisku lietu novietne, viegli pieejama no iebrauktuves, estētiski noformēta un ar krūmu stādījumiem daļēji aizsegta no dzīvojamo ēku logiem.

Fakti

Kategorija: Dārzu projekti
Gads: 2015
Vieta: māja pilsētā
Platība: ~380 m2
Dizaineris: Katrīna Cukure, Ansis Birznieks