Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk

Mien Ruys (1904 -1999) – Holandiešu ainavu un dārzu arhitekte. Viena no spilgtākajām 20. gadsimta personībām. Mien Ruys nereti dēvē par modernisma māti dārzu dizainā. Viņa uzaugusi dārznieku ģimenē, turpat blakus vecākiem piederošajā stādaudzētavā. Jau 19 gadu vecumā, vecāki uzticēja viņai ziemciešu stādu nodaļas pārvaldību savā audzētavā. Šeit, pavisam nejauši viņa iepazinās ar Gertrude Gerkylls, un šī iepazīšanās izmainīja viņas pieeju ziemciešu stādījumam. Paralēli plašajām, botāniskajām augu zināšanām, ko Mien Ruys ieguva vecāku stādaudzētavā, viņa ieguva arhitekta profesiju. Savas telpiskās zināšanas un mīlestību pret augiem, viņa apkopoja projektējot dārzus. Taču, lai būtu pārliecināta par piedāvāto dizaina risinājumu funkcionalitāti un inovāciju pielietojumu, viņa vispirms šīs idejas īstenoja savā dārzā Tuinen Mien Ruys.

Viņas privātais dārzs, Tuinen Mien Ruys ir īpašs, jo atspoguļo visu viņas radošā mūža darbu. Dārzs sastāv no 30 atšķirīgiem, izteiksmīgiem neliela izmēra dārziem. Katra šī dārza telpa tapusi savā laika periodā, nesteidzīgi un pārdomāti. Katrā dārzā ieturēts savs stils, sava noskaņa. Detaļas nelielajos dārziņos ir pārdomātas, radošas, ilgtspējīgas un praktiskas, lai atvieglotu dārza kopšanu.

Dārzu arhitektes stils ir ļoti lakonisks, funkcionāls – izteikti arhitektonisks, bet stādījumu raksturs – nenoteikts un dabīgs. Dārzā ir gan klasiskas, gan modernas dārza telpas. Dārzs ir vienlīdz baudāms, aizraujošs un izglītojošs gan dārzu mīļotājam, gan profesionālim. Šajā dārzu un noskaņu, formu daudzveidībā, katrs spēj atrast sev kaut ko tuvu un īpašu.

Pastaiga cauri dārzam ir kā aizraujoša, dzīva, dārza dizaina grāmata, kur iespējams saskatīt dažādus jau gatavus ārtelpas risinājumus dažādām situācijām.

Piemēram, izteikti ģeometrisks dārzs, kas veidots tikai četrstūrveida formās, vai šaurs un garš dārzs, kas sadalīts ar diognāļu palīdzību, uzreiz šķiet plašāks un lielāks. Dārzā ik uz soļa sastopami dažādi Mien Ruys eksperimenti ar nelielām atpūtas vietām, ūdens baseiniem, dīķīšiem, dažādām atpūtas vietām, soliņiem u.t.t. Viņa uzskatīja, ka koki dārzā piešķir dziļumu, perspektīvi un dod iespēju spēlēties ar dārza saulainajām un ēnainajām daļām. Turklāt, ģeometriskās formas dārzā ir lielisks paņēmiens kā iegūt tīrību un precizitāti, tai skaitā arī apļa formas izmantošana un iekļaušana dārzā, kas nav vienkāršs uzdevums.

Viena no pirmajām dārza telpām šeit – izmēģinājumu dārzs jeb angļu dobe. Jau 1927. Gadā tika izveidota 30 metrus gara un četrus metrus plata, ziemciešu dobe saulainā vietā. Ziemciešu dobes mērķis – ziedoša mainība un bagātība visas sezonas garumā no agra pavasara līdz vēlam rudenim.

Mien Ruys lielu uzmanību pievērsa arī dažādu līmeņu izveidošanai dārzā, ko centās apvienot ar ilgtspējīgu, plaši pieejamu materiālu pielietošanu. Kā viens no šeit sastopamiem eksperimentu dārziem – ir 60. tajos gados tapis iedziļinātais dārzs jeb sunken garden.  Dārza telpa, kur nokāpjot pāris pakāpienus zemāk par apkārtējo dārza līmeni, iegūstam pavisam citas sajūtas. Šeit pakāpieniem, atbalstieniņām un soliņam izmantoti koka gulšņi.

Uzskata, ka tieši Mien Ruys ietekmē privātajos dārzos populāra kļuva dzelzceļa koka gulšņu pielietošana.

Un neaptverami – cik daudz šajā dārzā atrodami dažādi izmantoto materiālu un elementu risinājumi – pergolas, daudz dažāda stila soliņi un zviļņi, dārzu skulptūras u.c. mazās arhitektūras formas, kas tā jau pilnīgajiem dārziem piešķir īpašu noskaņu, intrigu. Dārzā atrodamā segumu, dzīvžogu un materiālu daudzveidība, apkopota līdzinātos pamatīgam katalogam.

Mien Ruys Dārzs atspoguļo autores zināšanas arhitektūrā un mīlestību un augu izpratni. Lai gan daļa  nelielo dārzu radīti pat 80 gadus atpakaļ, tie ir pārsteidzoši mūsdienīgi, un pat šodien ir uzskatāmi par moderniem, kas papildus atspoguļo šīs dārzu arhitektes neizmērojamo talantu!

Viņas dārzu stils bija iedvesmas avots jaunās Dutch Wave kustības aizsācējiem. Šobrīd Mien Ruys dārzs ir kļuvis par dārza dizaina ikonu un nozīmīgu ‘mācību grāmatu’, to apsaimnieko Mien Ruys Garden fonds un dārzs ir atvērts publiskai apskatei.

Sīkāka informācija: http://www.tuinenmienruys.nl/en/