Dārzs, kas gandrīz 35 gadus ir bijis atvērts, uzņēmis dārzu mīļotājus un nozares profesionāļus, 2018. gadā rudenī slēdza savus vārtus publiskai apskatei. Taču mēs, Galantus komanda esam to laimīgo vidū, kas šo dārzu izbaudīja klātienē 2015. gadā.
Tiem, kas vēl nav dzirdējuši par Hummelo un tā saimnieku Piet Oudolf, jāatzīmē, ka šis vārds mūsdienu dārza dizaina, botānikas un dārzu stilu veidošanās vēsturē jāizceļ ar Lielo burtu!
Piet Oudolf ir stādu audzētājs, dārzu dizaina revolucionārs un dzīva leģenda!
Viņa izstrādāto projektu vidū ir sākot no nelieliem privātiem dārziem līdz publiskiem parkiem Eiropā, ASV, tai skaitā arī High Line Park Ņujorkā, Lurie Garden Čikāgā, slavenais Vlinderhof dārzs Nīderlandē, kā arī Houser un Wirth Galery Lielbritānijā. Viņa dārzi spilgti iezīmē Dutch Wave dārzu kustības vadlīnijas.
Hummelo ir Oudolfu ģimenes Piet un Anja privātais dārzs, mājas un stādu audzētava, kas atrodas Nīderlandes austrumu daļā, neliela ciema nomalē. 1982. gadā viņi iegādājās šo īpašumu un ar ģimeni pārcēlās uz dzīvi laukos. Hummelo tika radīts kā stādaudzētava, kā vieta augošajam Piet Oudolf dārzu dizaina biznesam, kur audzēt projektiem vajadzīgos augus un dažus no tiem notirgot ziņķārīgiem dārzniekiem.
Ar laiku Hummelo kļuva par dārza mīļotāju pulcēšanās vietu, kur norisinājās stādu gadatirgi un kopīgi pikniki nozares draugiem. Dārzs vairāk kā 35 gadus ir bijis pieejams apskatei visiem interesentiem, kurus Anja vienmēr laipni uzņēma, izrādot viesmīlību un prieku. Kamēr Piet mēdza nemanāmi nozust savā birojā un sarunas ar meistaru kļuva par privilēģiju tikai retajiem.
Hummelo dārzs sadalīts divās lielās daļās. Pirmā un vecākā dārza daļa atrodas mājas priekšā, bet mājai otrā pusē, kādreizējās stādaudzētavas vietā izveidota otra, jaunākā dārza daļa – mežonīgs, savvaļas eksperimentu dārzs.
Dārza tālākajā stūrī uzcelta neliela biroja ēka, kur Piet Oudolf strādā pie jauniem projektiem un augu dizainiem.
Dārzs meistaram kalpo kā dzīva augu laboratorija, kur katrs augs tiek novērots, izvērtējot tā ilgtspējību, uzticamību dažādos apstākļos, agresivitāti, saderību ar citiem augiem, augšanas prasības – augsni, mitrumu, izsēšanos… utml faktorus.
Hummelo veidots kā dārzs četrām sezonām. Katra sezona šeit ir aizraujoša un dārzs ne brīdi nav tukšs vai garlaicīgs.
Augus šeit izvēlas vairāk pēc formas, tekstūrām, ziedkopu dekorativitātes, mazāku uzmanību pievēršot ziediem. Augu noziedējošās daļas kļūst par arhitektoniskiem elementiem dārzā. Savukārt augu kompozīcijām Hummelo dobēs izmantots princips, ka mazi krāsu triepieni, izkaisīti dobē izskatās labāk, kā masīvas, lielas augu grupas, pavisam atšķirīgas no dabā sastopamā.
Pavasarī dārzā vietām ārā spraucas mazi krokusu puduri un neredzētu sniega rožu šķirņu asni. Sīpolpuķes dobēs izvietotas izkliedētās grupās, lai saglabātu pirmo pavasara sajūtu dārznieka priekam – nepacietīgi vērot un pētīt, kur parādīsies nākamais asniņš vai izlīdīs kāds sīpoliņš. Vasarā dārzs pārtop spilgtā, košā ziedu un graudzāļu parādē, kas pilna ar bitēm un taureņiem.
Bet rudenī un ziemā izceļas augu arhitektoniskais skaistums. Atspoguļojas leģendārā Piet Oudolf ideja, ka ”miris augs ir skaists”. Un ”kurš ir teicis, ka brūnā krāsa nav krāsa”?
Jāpiezīmē, Oudolf arvien vairāk savā dārza un stādījumu plānošanas pieejā tuvojas Dabai. Viņa eksperimentālais dārzs ir kā pļava, kur sastādītas dažādas ziemcietes un graudzāles, pētot to saderību un ilgtspēju. Mērķis – mainīgs, interesants, vietai piemērots un praktisku kopšanu maz prasošs stādījums, kas nepieredzējušam vai uzpucēta dārza cienītājam var šķist haotisks un pat nekārtīgs.
Hummelo ir Oudolfa dārzu filosofijas šūpulis. Kas uzsver to, ka dārzs ir process, kas nebeidzas ar ziedu noziedēšanu un nogriešanu līdz zemei. Dārzs atgādina dzīves cikliskumu katrā savā attīstības fāzē. Pagājušas ir dienas, kad brūnais un dzeltenais lapojums tika uztverts kā komposta materiāls, kas pēc iespējas ātrāk jāaizvāc prom no acīm.
Hummelo var noraksturot kā meistardarbu, kas piedāvā neaprimstošu skaistumu – piedāvājot apburoši, neticami skaistu brīdi šodien un apsolot jau pavisam citu skaistumu rīdien. Vieta, kas mainījusi visas pasaules uztveri par to, kas ir dabiski skaists.