Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk

Šādas mākslīgā apgaismojuma iespējas ļauj ieraudzīt savu dārzu it kā jaunā dimensijā, turklāt  dārza apgaismojums arī tumšajā laikā biežāk izvilina cilvēku uzturēties dārzā, atklājot dārza vēl neizmantotās iespējas, tādējādi papildinot iespējas dārzam kļūt par kvalitatīvu un nozīmīgu cilvēka dzīvesvidi. Latvijas apstākļos ziemas un rudens periods ir laiks, kad tumšā diennakts daļa gūst ievērojamu pārsvaru pār gaišo, tādēļ cilvēki pastiprināti izjūt vajadzību pēc gaismas sev visapkārt.

Dārza apgaismojumu pēc lietojuma mērķa var iedalīt divos veidos: funkcionālais un dekoratīvais apgaismojums.

Funkcionālais apgaismojums domāts praktiskiem nolūkiem, lai izgaismotu konkrētus objektus un vietas dārzā. Visbiežāk tās ir vietas, kur ir nepieciešamība uzturēties un pārvietoties – dārza celiņi, iebraucamie ceļi, ieejas laukumiņi, atpūtas vietas un terases, vai kādas īpašas vietas un objekti – durvju slēdzene, u.c. Celiņu un laukumu apgaismošanai visbiežāk izmanto lampas uz stabiņiem, virsmā (celiņa mala vai siena, utml.) iebūvētas lampas, vai prožektorus ar sensoriem. Laukumiem un atpūtas vietām lampas var būt uz stabiņiem, iebūvētas arhitektūras objektos, sienās, ēku fasādēs.

Gaismekļiem ir jāizceļ un jāizgaismo vajadzīgie objekti, tie nedrīkst traucēt ērti pārvietoties un žilbināt acis.

Dekoratīvais apgaismojums domāts noskaņas radīšanai, dažādu vizuālu efektu panākšanai un estētiskai baudai. Dekoratīvā un apgaismojuma ierīkošana dārzā paver plašas iespējas izpausties un likt lietā visu radošo fantāziju.

Dekoratīvo apgaismojumu var izmantot kāda acu priekam izceļama objekta vai vietas izgaismošanai dārzā, piemēram koku silueta un zarojuma struktūras, puķu dobju izgaismošanai, ūdens objektu – baseina un strūklaku gaismas efektu radīšanai, u.c.

Šajā gadījumā izmantotie gaismekļi var daudz neatšķirties no funkcionālajā apgaismojumā izmantotajiem. Visbiežāk tie ir prožektori ar mērķtiecīgi virzītu gaismu. Visdažādākās noskaņas var radīt, izmantojot kliedētu gaismu dažādās nokrāsās. Otrs gadījums ir gaismekļi, kuri paši ir dekoratīvs elements. Tie var būt mākslas un vides dizaina objekti ar apgaismes funkciju, solārās lampiņas, kokos iekarināmas laterniņas, lāpas, u.c.

Dārza gaismekļu klāsts patlaban ir ārkārtīgi plašs un niansēts, ir iespējams piemeklēt dažādus oriģinālus gaismekļus katrai situācijai. Ieskatam piedāvājam visbiežāk pielietotos lampu veidus.

Dažāda augstuma stabveida gaismas ķermeņi piemēroti dažādu dārza daļu funkcionālai un dekoratīvai izgaismošanai, izvietošanas princips visbiežāk ritmisks – galveno dārza līniju akcentēšanai, celiņu virzienu izgaismošanai. Pieejami stacionāri gaismekļi, kam jāveido betonēta pamatne un pārvietojami, kas iespraužami zemē. Moderni ir gaismekļi, kas rada atstaroto gaismu, kas ir patīkama, funkcionāla un nežilbina acis – spēcīgs gaismas avots tiek virzīts uz reflektējošo ekrānu, kurš atstaro gaismu uz nepieciešamo teritoriju.

Virsmā iebūvētus gaismas ķermeņus lieto celiņu, laukumu, terašu, arhitektūras – kāpņu, nišu un kolonnu, kā arī ūdensbaseinu izgaismošanai. Iebūvētie gaismas ķermeņi ir pakļauti lielākai ārējās vides mehāniskai ietekmei (celiņos iebūvētie), kā arī ķīmiskai un atmosfēras iedarbībai. Ražotāja sniegtajā informācijā sastopams apzīmējums IP, aiz kura ir divi cipari, pirmais no tiem apzīmē aizsardzību pret putekļu ietekmi, otrs – aizsardzības pakāpi pret mitrumu – baseinos un laukumu segumā ar augstu augsnes gruntsūdeni iebūvējamām lampām šim skaitlim būtu jābūt vismaz virs 68.

Prožektoru tipa gaismas ķermeņi izmantojami dažādu objektu – arhitektūras un vides dizaina objektu, augu, kā arī laukumu, vārtu, ieejas ēkā – apgaismošanai. Arī šis gaismekļu veids pieejams stacionārai iebūvēšanai un pārvietošanai domātie ar statīvu vai zemē iespraužamu kātu. Pieejami arī dažādi krāsu filtri gaismas tonēšanai, lai radītu dažādas noskaņas dārzā.

Solārās lampas ir vienkāršs, ātrs un samērā lēts veids, kā tikt pie apgaismojuma dārzā. Tām nav nepieciešama elektroenerģijas padeve, bet tās darbojas pēc saules bateriju principa – diennakts tumšajās stundās izdalot saulē uzkrāto enerģiju. Tomēr solārajām lampām ir visai ierobežota funkcionalitāte – tās izstaro ļoti vāju gaismu, kas praktiski neko neapgaismo, turklāt ziemas mēnešos, kad ir īsas, apmākušās dienas, uzkrātais enerģijas daudzums ir ļoti niecīgs. Solārās lampas var izmantot dekoratīvu efektu radīšanai, izkārtojot dārzā rindās noteiktā ritmā, celiņu vai dobju akcentēšanai, pa gabalu šādas mazas gaismiņas izskatās līdzīgi mirdzošu pērlīšu virtenēm. Ar solārajām lampām vien funkcionālu apgaismojumu iegūt neizdosies, tādēļ jāpārdomā, vai solārās lampas saskanēs ar pārējo dārza apgaismojumu.

Rudens un ziemas laikā ļoti iecienītas ir lampiņas ārtelpas objektu dekorēšanai. Tiek piedāvātas plašā izvēlē – gaismas lampiņu „aizkari”, „virtenes” un „tīkli”, kā arī lokanu gaismas cauruļu figūras un telpiski objekti. Ar lampiņu virtenēm var rotāt dārza augus, kokus, sevišķi, ja dārzā atvēlēta vieta īpaši Ziemassvētku eglītei. Iecienīts veids ir ar virtenēm vai gaismas caurulēm dekorēt ēku jumtu, logailu u.c. elementu aprises.

Patīkams un gaumīgs iespaids radīsies tad, ja visi dārza rotājumi būs savstarpēji saskaņoti, tie būs vienā tonī vai vismaz visi vai nu siltā vai vēsā toņu spektrā, tie nebūs pārāk daudz un sīki, kas rada saraibinātu dārza koptēlu.

Patlaban tehnoloģiskās iespējas ir plašas. Galvenais ir apzināties mērķi, ko vēlamies panākt, un apgaismojuma iespējas pakārtot un saistīt ar to – kāda ir vēlamā noskaņa, kādi būs mūsu paradumi un vajadzības telpas lietošanā, finansu apjoms, ko esam gatavi ieguldīt izveidē un ekspluatācijā. Arvien vairāk apgaismojums tiek integrēts un pakārtots kopējai idejai un konceptam. Šiem nolūkiem noderīgs ir LED apgaismojuma sniegtās iespējas.

LED tehnoloģijas apgaismojumam ir vairākas priekšrocības – ekonomija ekspluatācijā, pateicoties zemajam elektroenerģijas patēriņam, elastīgas iespējas piemērot visiem apgaismojuma tipiem un veidiem.

Sevišķi plašas iespējas ir t.s. LED lentas un to izmantošana noskaņu, niansētu efektu iegūšanai telpisko, arhitektūras objektu izgaismošanā. LED lentveida apgaismojums ir iebūvējams, piemēram, kontūru izcelšanai ahitektoniskās konstrukcijās – pergolā, atbalsta sieniņās, terasēs, līmeņa starpību iezīmēšanai u.tml.

Aktuāla ir arī apgaismojuma apvienošana un pakārtošana citām funkcijām – izmantojot multimediālas sistēmas, apvienot ar audio un vizuāliem efektiem, drošības sistēmām, apvienot ar t.s. “gudrās mājas” tehnoloģijām, u.c. – lai piepildītu jebkuras vajadzības un vēlmes mūsdienīgai un ērtai dzīvei, atpūtai un svētkiem dārzā.