Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk

Augu audzēšana podos un citos piemērotos traukos vienmēr ir bijusi iecienīta dārzkopības entuziastu vidū. Bez tam vēstures gaitā visā pasaulē zaļo pirkstiņu īpašniekiem ir ļāvis gan iemiesot filozofiju par miniatūro pasaules atdarinājumu t.s. Bonsai formā, gan vienkāršā veidā atsvaidzināt vidi, kurā mītam, gan radīt veselu podu kultūraugu industriju. Taču, ja pievēršamies pašam puķu podam – šeit jau paveras iespēja mākslas, kultūras, gaumes un iespēju apliecinājumam.

Senāk pašmāju labākās daiļdārzniecības tradīcijas noteica, ka nav labi likt puķu podus, piemēram dobē, jo tur taču var iestādīt augu uzreiz zemē. Toties košu pelargoniju podiņu katra piemājas dārza saimniece uzskatīja par nepieciešamu novietot taisni uz kanalizācijas akas vāka vai kāda estētiska misēkļa tuvumā dārzā, kur labi gribētais nodoms bieži izvērtās otrādi – uzsvēra un pievērsa uzmanību, ka tur kaut kas nav kārtībā.

Mūsdienās mācāmies no redzētajām kļūdām. Izvērtējam un piemērojam mūsu apstākļiem citzemju tradīcijas un paturam prātā, ka iespējas ir plašas. Viss atkarīgs no kopējā konteksta un neeksistē kāds “Stingrais puķu podu izvietošanas reglaments”.

Kurās vietās un situācijās dārzā varam izpaust savu mākslinieciskās gaumes izjūtu un aizrautību ar puķu podiem? Visupirms, tās būs vietas, kur vēlamies dārza sajūtu, bet nav piemērotu apstākļu stādījumu ierīkošanai. Dekoratīvu puķu podu izvietošanas tradīcija izsenis bijusi sevišķi aktuāla Vidusjūras un citās dienvidu zemēs. Tur, karstā un sausā klimata dēļ, zāliens ir liela eksotika un augi traukos ir vienīgā iespēja atdzīvināt plašus nedzīvā ieseguma laukumus. Mūsu apstākļos klimats dārza botāniskajai ilgtspējai ir pateicīgāks, taču šo paņēmienu varam izmantot līdzīgos gadījumos. Tas var būt, piemēram, nezin kādu iemeslu dēļ, senāk nobruģēts liels laukums pie mājas, arī plaša piemājas terase.

Ar pārdomātu puķu podu izvietojumu un iekšā stādāmo augu sortimentu iespējams plašas un nemājīgas vietas samērā ātri un vienkārši padarīt omulīgas, pievilcīgas un aicinošas.

Piemēram, vairāku puķu podu grupa vai josla var veidot to omulīgo robežjoslu gar terases malu, kad neesi atrauts no pārējā dārza, bet jūties psiholoģiski komfortabli. Bez tam, iespējams, arī vējš mazāk pluinīs matus, sēžot ar vīna glāzi pie āra kamīna un baudot lavandu vai citu podos sastādīto augu aromātus. Vai, piemēram, veidojot pastaigu trajektorijas lielākā dārzā, liels puķu pods var tikt novietots kā fokusa punkts kādam celiņa posmam – tā sakot – punkts uz “i”.

Izvietojot divus iespaidīgus podus ar īpaši dekoratīviem augiem simetriski abpus mājas ieejai, tie atnācējam apstiprina – lūk, kurp jādodas, ja vēlos kļūt par viesi šai mājā.

Grāmatās, žurnālos un ceļojumos nereti var vērot liela mēroga augu podus un līdzās augiem dobēs, uz sāniem apgāztas lielas vāzes, kuras organiski iekļaujas dobēs augu ieskāvumā. Pavērojam, kādā vietā un kontekstā šie objekti novietoti. Profesionālā dārzu dizainā nekas nebūs lieks, bet vāzes un trauki līdzās mākslas objektiem, saules pulksteņiem, strūklakām, skupltūrām, stādījumiem un visam dārza iekārtošanas veidam vizuāli stāstīs apmeklātājam to stāstu, kuru dārza veidotājs būs iecerējis.

Ar puķu podu izvietojumu varam panākt kādus vēlamus akcentus, pastiprināt uzmanību, pat virzīt gājēja kustību, aicinot pienākt tuvāk, vai gluži otrādi, izvēlēties citu iešanas trajektoriju – tad puķu pods pilda estētiskas norobežojošas barjeras funkciju.

Puķu pods var pavēstīt dārza apmeklētājam par laiku, vietu, kultūru, kurā tas vai vismaz tā oriģinālais izskats ir radies. Šobrīd no atzītiem un uzticamiem Eiropas dārzu keramikas tirgotājiem var pasūtīt kvalitatīvas dažādu stilu un virzienu puķu podus un dārza vāzes, kas var papildināt attiecīgā laikmeta un stila arhitektūru un tās ārtelpas vidi.

Katram dārza stilam, noskaņai, kā arī novietojuma apstākļiem (saulains, ēnains, u.c.) ir iespējams atrast arī piemērotāko augu sortimentu un salikumu.

Galantus praksē allaž meklējam jaunu un plašāku skatījumu, un pēdējos gados mūsu klientiem piedāvājām podu sortimenta “saturiskās nomaiņas” iespējas 3 reizes sezonā. Papildus tradicionālajam piegājienam stādīt podos vasarā baudāmu kompozīciju (vasaras puķes, graudzāles, ziemcietes, krūmi), pavasarim piedāvājam krāšņu sīpolpuķu kompozīcijas. Tām augu sortiments rūpīgi piemeklēts, lai ziedētu iespējami ilgāk, no pirmajiem marta krokusiem līdz tulpju buķetei maija beigās. Savukārt ziemai podus iespējams daudzveidīgi noformēt, izmantojot mūžzaļos un krāsaina zarojuma augus, parasti – kompozīcijas no šo augu zariem, kur vieta arī papildinājumam ar mājīgām gaismiņu virtenēm, utt.

 

Ja dārzs ir kā stāsts, tad puķu pods tajā var kļūt kā labs un trāpīgs vārds īstajā vietā – rūpīgi meklēts atradums vai impulsīva radošuma pilns papildinājums!

Lieliska dažādu dārza, terases vai balkona podu izvēle pieejama www.letitbloom.lv – dažādi podu izmēri, arī XXL. Iedvesmas bildes un fotostāsti, kas noderēs arī Tavam dārzam vai terasei.