Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk

Mākoņcirpums, tulkojot no angļu mēles: “Cloud pruning”- augu grupa jeb dzīvžogs, ar nolūku formēts, apcirpts neregulārā, plūstošā formā vai kā daudzu lodveidā cirptu augu sakopojums, kas pāriet cita citā un atgādina gubu mākoņa veidolu.

Mūsu platuma grādos šāds augu apcirpšanas veids neregulārās formās vēl redzams reti – galu galā Latvijas daba pati taču pilna ar skaistām mākoņformas krūmu saliņām pļavu un pakalnu ieskāvumā.

Tomēr kā aktuālu tendenci, kas radusies tradicionālajās dārzu valstīs (Anglija, Holande, Francija, uc.) un ļauj dārzniekam no sirds izpausties ar dzīvžoga šķērēm – mēs pamazām ieviešam arī mūsdienīgos dārzos tepat līdzās.

Kāda ir mākoņcirpuma priekšrocība un kam tas vajadzīgs?

Pirmkārt, tā ir viena no iespējām kā realizēt plānoto dobi. Vietā, kur paredzēta dobe (protams, atkarībā no plānotās koncepcijas), varam iestādīt dažādas ziemciešu vai košumkrūmu grupas, taču varam arī izveidot mākoņcirpumu. Atliek vien izvēlēties piemērotāko augu šķirni un to stādmateriālu, nodefinēt vajadzīgo augstumu un parametrus.

Mākoņcirpuma formas priekšrocība ir vizuāli gaumīgs askētisms, vienlaikus telpiskā formu piesātinātība to padara par neapnīkstošu un patīkamu ainavas elementu.

To iespējams labi iekombinēt ainavās pie dažādu stilu arhitektūras. Piemēram, kā galvenais akcents pie moderna minimālisma ēkas pilsētā, vai arī kā fons dabiskai plušķainu zāļu dobei lauku ainavā. Mākoņcirpumu var piemērot jebkādas konfigurācijas un izmēra dobju platībām. Ja mākoņcirpumu plāno kā alternatīvu norobežojošam lineāram dzīvžogam, tad jāveido lielāka mēroga “mākoņi” no lielākiem krūmiem, un jāparedz pietiekami plata stādvieta, lai veidotu grupas (platums~2-3m.).

Svarīgi izvēlēties piemērotu sortimentu.  Mākoņcirpuma veikšanai piemēroti ir krūmi, kas blīvi zarojas, labi pieņem veidoto formu. Piemēroti ir vairums augu, kurus izmanto tradicionālaijiem cērpamajiem dzīvžogiem.

Izvēloties mūžzaļus augus vai skujeņus, panāksim stabilu vizuālo efektu visas sezonas laikā. Piemēroti ir: Rietumu tūjas (Thuja occidentalis) šķirnes: Brabant, Globosa (kas pati jau veido apaļīgu vainagu) u.c., ēnainākā vietā Parastā īve (Taxus baccata), zemākiem apjomiem (zem metra) mūžzaļais buksis (Buxus sempervirens). Vasarzaļi lapu krūmi savukārt ienesīs nedaudz patīkamas mainības ar lapu sezonu, sārtošanos rudenī, zaru rakstiem, dzinumu krāsām ziemā. Piemēroti ir Spožā klintene (Cotoneaster lucidus), aronijas (Aronia), ligustri (Ligustrum), Vilkābeļu šķirnes (Crataegus) ,Tunberga bārbeļu šķirnes (Berberis thunbergii), u.c.

Visātrāk pie mākoņcirpuma dobes tiksim, sastādot dažāda izmēra jau stādaudzētavā sagatavotus, vajadzīgajā formā izskolotus augus, kas apcirpšanu jau vairākkārt piedzīvojuši. Tādā gadījumā tos jau uzreiz var labi savstarpēji izkārtot un efekts ir uzreiz. Mazākas izmaksas, pakāpenisks efekts un ilgāks laiks līdz rezultātam būs tad, ja tiks sastādīti mazi stādi un cirpšana uzsākta tikai pēc iestādīšanas dobē. Veidošana un kopšana līdzīga kā parastam dzivžogam – vairākas reizes sezonā aplīdzina jaunos dzinumus precizējot virsmu; kā arī neaizmirst par labu pabarošanu un padzirdīšanu.