LatvianRussian (CIS)
Augļu koku stumbrs - kā aizsargāt? Nosūtīt draugam

Rudīte jautā (23.03.2012):
Labdien! Vēlētos no Jums uzzināt, ko var darīt, ja ķiršu koka stumbram izteikti vairākās vietās pārplīsusi miza? Katru gadu pavasarī stumbru apstrādāju ar veikalā nopērkamo kaļķojamo materiālu. Iepriekš pateicos par atbildi.

 


Labdien! Augļu koku mizas plaisāšanai var būt vairāki iemesli. Ziemas beigās strauju temperatūras svārstību ietekmē miza var atlobīties no koksnes un pārplīst stumbra garenvirzienā. Šai gadījumā atlobījusies miza nekavējoties cieši jāpiesien pie stumbra, lai nodrošinātu kontaktu; plīsušā vieta jānoziež ar brūču ziedi (piemēram, lerāns, u.c., kurus var iegādāties dārzkopības preču veikalos), kas veicina brūces veiksmīgu saaugšanu. Mizas plīsumi var rasties arī tādā gadījumā, ja kādu laiku nekoptus augļu kokus pēkšņi sāk rūpīgi mēslot un kopt. Strauja barības vielu pārstrāde izraisa spēcīgu koksnes pieaugumu un stumbra paresnināšanos, elastību zaudējusī miza nespēj tik ātri izplesties un veidojas gari, grūti dzīstoši plīsumi. Jebkurus augļu koku mizas bojājumus ir svarīgi pēc iespējas ātrāk pareizi sakopt un apstrādāt ar atbilstošiem līdzekļiem, citādi brūces var atvērties un tad būs nepieciešama ilgstoša un rūpīga kopšana.


Profilakses pasākumi augļu koku stumbru aizsardzībai ir kaļķošana, kā arī var izmantot dažādus tirdzniecības vietās pieejamus salmu un citu materiālu pinumus, ar ko nosedz stumbru, tie izlīdzina temperatūras ietekmi, aizsargā no saules un daļēji arī no grauzējiem. Kaļķošana pasargā no stumbra apdegumiem pavasara saules ietekmē, taču kaļķošanai nozīme ir tikai tad, ja tas ir darīts laicīgi, pirms pirmajiem intensīvajiem saules stariem. Vislabākais kaļķošanas laiks ir vēls rudens, vēlākais – februāris. Izplatīta kļūda ir kaļķot pavasarī – martā, aprīlī, speciālisti to dēvē par „miroņu krāsošanu”, jo šajā laikā bīstamākie apdegumi jau ir notikuši.

 

Sīkāk par augļu koku aizsardzību un bojājumu kopšanu lasiet šeit.

 

Augļu koku kopšanu aicinām uzticēt profesionāliem speciālistiem – iepazīstieties ar Galantus pavasara kopšanas piedāvājumu augļudārzā (lasīt šeit) kas ietver arī bojājumu seku likvidēšanu un citus šobrīd aktuālus kopšanas pasākumus!

 

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt