LatvianRussian (CIS)
Zāliens rudenī Nosūtīt draugam

Rudenī, kad zemi noklāj koku krāsainās lapas, zāliena kopšanai vairs netiek pievērsta tik liela uzmanība, bet nedrīkstētu aizmirst, ka tas joprojām turpina augt. Šeit lasāmi padomi par zāliena pļaušanu, laistīšanu, mēslošanu un citiem kopšanas darbiem rudens mēnešos.

Click image to open!
Click image to open!

 

Pļaušana. Turpinām pļaut pēc vajadzības, atceroties, ka jāpļauj tik bieži, lai nopļaujot nogrieztu tikai 1/3 zāliena auguma. Pļaušana jāturpina tik ilgi, cik vien zāliens aug. Bieži redzēta kļūda, ka parādoties pirmajām salnām, pļaujmašīna tiek nomazgāta un nolikta uz ziemu, taču pēc neliela aukstuma seko normāls rudens vēl ilgu laiku un zāliens atsāk augšanu. Zāliens jāpļauj, kamēr tas aug! Rudenī pļaujot noteikti jālieto savācējs, kas papildus nopļautajai masai savāks arī rudens lapas un skujas. Jāatceras, ka zālienam ziemošanā jāiet nopļautam 3-5cm garumā, tīram un nobriedušam.

Tīrīšana. Lai zāliens būtu tīrs un tā virskārta elpojoša, noteikti jāveic zāliena nogrābšana, tā jāveic arī tad, ja septembrī tika veikta zāliena vertikulēšana. Nogrābšanas nevar būt par daudz, jo rudenī intensīvi krīt koku lapas, skujas, kas pa ziemu sablīvēsies zelmeņa apakšdaļā vai pat virs zāliena un būs ideāla vide sēņu slimībām. Visu nogrābto kompostē vai utilizē. Grābšanai labi noder lapu grābekļi, jāgrābj spēcīgi, nebaidoties sabojāt zālienu! Ir pieejami nelieli mehāniski tīrītāji – iekārtas ar stiepļu zariņiem (dažkārt kļūdaini saukti par aeratoriem), kas pēc būtības veic laba grābekļa funkciju, apstrādājot tikai zālienu un notīrot augsnes virsu, neapstrādājot augsni pašu. Tādu ieteicams lietot visu sezonu – piem. reizi mēnesī vai divos, taču noteikti jālieto iespējami vēlu rudenī, gatavojot zālienu ziemai!

Mēslošana. Zālienu, atkarībā no augsnes veida, laistīšanas iespējām un lietošanas intensitātes, arī atbilstoši jāmēslo. Runājot par privātu, normālu dārzu, mēslošana ar slāpekli saturošu mēslojumu pēdējo reizi būtu jāveic ne vēlāk kā augusta beigās, ja slāpekļa saturs (darbīgā viela zem 10%, tad var mēslot arī visu septembri). Ja ir automātiskā laistīšanas sistēma, barības vielas tiek intensīvāk izskalotas, tāpēc mēslošanas laiki nedaudz pagarinās, taču tas jāskatās individuāli. Tas pats arī, ja zālienu intensīvi lieto – piemēram futbola stadionus, kur notiek intensīva zāliena lietošana, ar slāpekli saturošu mēslojumu mēslo vēl oktobrī. Septembrī un oktobrī ir īstais laiks mēslot ar mēslojumu, kas pamatā satur Kāliju. Tas stiprina augus, palīdz uzkrāt tik nepieciešamās barības vielas un gatavoties ekstrēmiem apstākļiem, kādi noteikti būs ziemā. Derēs gan tīrs Kālija Sulfāts ap 25-75g/m2 gan kompleksie mēslojumu (piem. NPK 3:10:20 vai tamlīdzīgi), lietojot 25-50g/m2, atkarībā no situācijas un augšņu analīžu rezultātiem. Kālijs ir salīdzinoši noturīgs un lēni šķīstošs, negaistošs, tāpēc augiem būs pieejams ilgāku laiku un pat vēl nākamajā sezonā (izņemot smilts augsnēs).

Laistīšana. Ja mitruma augsnē ir pietiekoši, papildus laistīšana ir jāpārtrauc. Taču, ja rudens ir sauss un kārtīga lietus nav, reizi 2 nedēļās zāliens ir kārtīgi jāsalej. Svarīgi atcerēties, ka zāliena laistīšanas pamatprincips ir – reti, bet daudz. Tā, lai samitrinātu augsni līdz 15-20cm dziļi.  Īpaši svarīga laistīšanas režīma pareiza pārtraukšana ir dārzos ar automātisko laistīšanu. Ja vasarā programmas optimāla darbība būtu 2-3 reizes nedēļā 15-40min ilgi, tad pazeminoties gaisa temperatūrai un samazinoties augšanai (mazāk jāpļauj!), arī laistīšanas intensitāti jāsamazina. Rekomendējam atslēgt automātisko režīmu un pēc vajadzības laistīt ‘rokas’ režīmā.  Kad skaidrs, ka nekādi laistīšanas darbi vairs nesekos, noteikti ziemai jāsagatavo arī pati laistīšanas sistēma. No tās izpūš gaisu un ūdeni. Arī šis darbs nav jāsasteidz, jo sausos un garos rudeņos zāliens var būt jālaista vēl novembrī un laistīšanas sistēma nebaidās no dažiem grādiem zem nulles naktīs. Uzmanīgi jāseko laika apstākļiem un prognozēm.

Lietošana. Zāliena lietošana rudenī ir jāsamazina, samazinoties augšanas intensitātei. Nedrīkst zālienu lietot, kad tas ir sasalis vai kad uz tā ir sniegs! Pat neliela pastaigāšana pa sniegu var rezultēties brūnos plankumos pavasarī. Futbola spēlēšana vai citas ļoti aktīvas darbības pa zālienu jāveic apdomīgi, nebojājot zelmeni vai augsnes virsmu.

Labi kopts zāliens veiksmīgi sagaidīs pavasari un atkal priecēs savu kopēju visu vasaru!

Lai izdodas perfekts zāliens!